Nygel Kennedy

Nygel Kennedy е британски виолинист кој до пред некое време го држел рекордот во најдобро продадена компилација на класична музика од над 2.000.000 примероци. Има посветено цел албум на Џими Хендрикс каде што има направено феноменални преработки на негови песни, преработки на Дорси итн итн...(најтопло ви препорачувам да ги преслушате) Типот е феноменален. Во 2003 заедно со полскиot џез бенд Кроке го издава албумот "East meets west". Глејте меѓу другото што има на албумот!!!OH YEAH!!!

CONVERSATION

2 comments:

moderator said...

Super e! Iskreno iznenaden sum! :)

Dejan said...

Super e ... jas postirav nekolku negovi pesni kaj mene na FB

pozdrav od Kumanovo i srekjan rodjendan ;) jos jednom

Back
to top